Wprowadzenie
Diversity & inclusion, czyli różnorodność i inkluzywność, to ważne pojęcia w biznesie. Co tak naprawdę oznaczają i dlaczego tworzenie inkluzywnej kultury jest dziś zadaniem wszystkich pracowników w każdej organizacji?
Rozejrzyj się wokół siebie. W każdej grupie – w rodzinie, wśród znajomych czy w pracy – znajdziesz dużo różnorodności. Pewne różnice, takie jak płeć czy wiek, łatwo zauważyć. Inne – narodowość, typ osobowości czy orientacja psychoseksualna – są mniej oczywiste.
Na niektóre aspekty różnorodności, zwłaszcza te związane z naszym systemem wartości, mamy wpływ. Są to takie kwestie jak wykształcenie, zainteresowania czy też poglądy polityczne. Inne aspekty – takie jak pochodzenie etniczne, geograficzne czy społeczne – pozostają poza naszą kontrolą.
Różnorodność jest faktem społecznym, ale dopiero od niedawna zaczęto dostrzegać, że wiele jej aspektów wyklucza pracownika już na etapie rekrutacji, a także zmniejsza jego szanse na rozwój w ramach organizacji. Dziś nie ma już na to zgody, a organizacje podejmują wysiłki na rzecz budowania kultury włączającej, tak aby zlikwidować bariery wynikające z różnorodności. Jest to zadanie każdej i każdego z nas.
W tym module poznasz podstawowe pojęcia związane z różnorodnością i inkluzywnością. Dowiesz się, na czym polega kultura inkluzywna i jakie korzyści za sobą niesie. Zgłębisz mechanizmy powstawania uprzedzeń i mikroagresji oraz nauczysz się, jak im przeciwdziałać. Dowiesz się także, jak wspierać osoby narażone na dyskryminację i jak w inkluzywny sposób zarządzać zespołem.
Zapraszam do udziału w szkoleniu!
Joanna Pommersbach – konsultant HR i trener przywództwa
Ekspertka z bogatym doświadczeniem w pracy z zarządami i kadrami zarządzającymi w obszarze poprawy efektywności przywódczej. Wielokrotnie wspierała organizacje w przygotowywaniu strategii HR, modelowaniu kultury organizacyjnej wspierającej strategię firmy i zwiększającej zaangażowanie jej pracowników.
Specjalizuje się w obszarze Diversity and Inclusion, pomagając klientom w tworzeniu strategii D&I oraz prowadząc warsztaty i szkolenia na wszystkich poziomach organizacji.
Ważną częścią praktyki Joanny jest coaching indywidualny w oparciu o podejście Leadership Impact, czyli dopasowanie stylów przywódczych do wyzwań biznesowych oraz coaching zespołowy według podejścia prof. Richarda Hackmana „Top Team Effectiveness”.
Joanna zajmuje się szacowaniem ryzyka biznesowego związanego z zarządzaniem sukcesją, w tym procesami wspierającymi, takimi jak przeglądy talentów.
Autorka i trenerka programów rozwojowych od ponad 20 lat, zrealizowała kilkadziesiąt programów rozwoju kadr w sektorze finansowym, mediów i rozrywki, przemysłowym, farmaceutycznym i retail.
Joanna pełniła kierownicze funkcje w wiodących międzynarodowych firmach doradczych na stanowisku szefa praktyki Leadership & Talent. Od ponad 20 lat wykłada na studiach International/Executive MBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej, gdzie otrzymała wyróżnienie „Honorowy Wykładowca”. Mówczyni na licznych konferencjach.
Swoim doświadczeniem wspiera – pełniąc funkcję członka rady (2012–2016) oraz konsultanta/trenera – Fundację Szkoła Liderów, flagowy program Polsko‑Amerykańskiej Fundacji Wolności, której misją jest wspieranie rozwoju społeczeństwa obywatelskiego poprzez szkolenia i wsparcie liderów realizujących swoje zadania, działalność w sferze publicznej w organizacjach pozarządowych, instytucjach samorządowych.
Każdy z pracowników i menedżerów musi stale się rozwijać, aby konsekwentnie budować markę osobistą i podnosić wartość rynkową swojej firmy. ICAN Business Advisor pomaga osiągnąć zawodowy i osobisty sukces dzięki systematycznemu rozwojowi praktycznych kompetencji, dostępowi do najnowszej, eksperckiej wiedzy, praktycznym narzędziom, a także dzięki prestiżowemu certyfikatowi ICAN Institute wydawanemu po ukończeniu modułu szkoleniowego, który wzbogaci Twoje CV.
Kompetencje
Moduł szkoleniowy „Różnorodność i inkluzywność” pomoże Ci rozwinąć praktyczne kompetencje. Nauczysz się:
co oznaczają podstawowe pojęcia związane z różnorodnością i inkluzywnością;
na czym polega kultura inkluzywna i jakie korzyści za sobą niesie;
jak powstają uprzedzenia i mikroagresja oraz jak im przeciwdziałać;
jak wspierać osoby narażone na dyskryminację;
jak w sposób inkluzywny zarządzać zespołem.
Po ukończeniu modułu stworzysz swój indywidualny plan wdrożenia zdobytych kompetencji, korzystając z narzędzia NOW I CAN! Plan wdrożenia kompetencji.
Kryteria ukończenia modułu
Aby zaliczyć moduł „Różnorodność i inkluzywność” i otrzymać certyfikat, musisz spełnić dwa kryteria:
Przeczytać co najmniej 80% stron.
Uzyskać co najmniej 80% punktów w teście końcowym.
