Wprowadzenie
Witam w kursie „Zarządzanie talentami”.
W czasach gospodarki opartej na wiedzy zarządzanie najbardziej wartościowymi pracownikami buduje przewagę konkurencyjną. Odpowiedzialność za przyciąganie i zatrzymywanie talentów nie może być jednak delegowana tylko do działów HR. Jest to zadanie dla każdego menedżera oraz priorytet strategiczny dla zarządzających firmą.
Zarządzanie talentami należy obecnie do głównych wyzwań liderów. Firmy potrzebują talentów, aby szybko zbudować przewagę konkurencyjną i wyróżnić się w nowych obszarach wartości.
Zastanówmy się wobec tego, czym jest zarządzanie talentami: jakie działania obejmuje? Jak definiować talent? Czy wystarczy wyjątkowa wiedza w danej dziedzinie, aby stać się osobą o wysokim potencjale, czy też potrzebne jest coś jeszcze? Dlaczego niektóre wybitne osoby nie sprawdzają się w naszej firmie? Jakie znaczenie ma dopasowanie kulturowe i czym się różni od konformizmu?
Talenty są dobrem rzadkim, jak więc rozpoznać talent? Przyciągnąć do naszej firmy? Zatrzymać? Motywować do osiągnięć? Jak wreszcie rozwijać wewnętrznie talenty? Na co zwrócić uwagę? Jak wprowadzić program rozwoju talentów i jakich błędów przy tym unikać?
W module „Zarządzanie talentami” odpowiadamy na te pytania. Przedstawiamy metody selekcji i opowiadamy o tym, jak rozpoznać u potencjalnych pracowników poziom kompetencji, zainteresowania i dopasowanie do potrzeb naszej organizacji. Zdradzamy praktyczne wskazówki do pracy z utalentowanymi pracownikami. Na konkretnych przykładach pokazujemy, jak zatrzymać wartościowych pracowników w firmie, wyjaśniamy konieczność zaangażowania liderów w inspirowanie rozwoju zdolnych pracowników.
Zapraszam do wspólnej drogi budowania przewagi konkurencyjnej poprzez najlepszych pracowników.
Dr Maria Mycielska – ekspertka w obszarze diagnozy i zarządzania kulturą organizacyjną.
Socjolog, doktor nauk ekonomicznych, absolwentka uniwersytetów w Polsce i Wielkiej Brytanii. Od niemal 20 lat specjalizuje się obszarze kultury organizacyjnej i przywództwa. Korzysta z własnego doświadczeniem menedżerskiego w międzynarodowych korporacjach Xerox i Coca‑Cola w Polsce i w Wielkiej Brytanii.
Autorka szeregu publikacji, w tym pracy naukowej dotyczącej wpływu przywództwa na klimat organizacyjny oraz dwóch podręczników akademickich. Autorka najnowszej książki „Praktyczny podręcznik zarządzania kulturą firmy. Doświadczenia firm w Polsce”, która łączy teorię z praktyką w polskim kontekście.
Prowadziła projekty rozwojowe w 16 krajach na świecie, w tym w Indiach, Tajlandii i Chinach. Konsultant, ekspert i wykładowca ICAN Institute. Od wielu lat pracuje z organizacjami w obszarze zarzadzania kapitałem ludzkim. Posiada wiele międzynarodowych certyfikatów oraz akredytacji (m.in. International Coaching Community, Londyn).
Pracowała dla wielu uznanych firm, np. Deloitte, E&Y, Crédit Agricole, Reiffeisen Polbank, Estée Lauder Companies, ING, Żywiec, Abbott, Exxon Mobil, Shell, Orbis, Fujitsu, Philips, Colgate‑Palmolive, Dell Computers, SAS Institute, Volvo Auto Polska, Lotte Wedel, UNIQA, Citi Bank Handlowy i wiele innych.
Każdy z pracowników i menedżerów musi stale się rozwijać, aby konsekwentnie budować markę osobistą i podnosić wartość rynkową swojej firmy. ICAN Business Advisor pomaga osiągnąć zawodowy i osobisty sukces dzięki systematycznemu rozwojowi praktycznych kompetencji, dostępowi do najnowszej, eksperckiej wiedzy, praktycznym narzędziom, a także dzięki prestiżowemu certyfikatowi ICAN Institute wydawanemu po ukończeniu modułu szkoleniowego, który wzbogaci Twoje CV.
Kompetencje
Moduł szkoleniowy „Zarządzanie talentami” pomoże Ci rozwinąć praktyczne kompetencje. Nauczysz się:
pozyskiwać wybitnych pracowników,
dopasowywać talent do możliwości rozwoju w firmie,
skutecznie angażować pracowników poprzez odpowiednie kształtowanie stanowisk i zadań,
tworzyć wewnętrzny rynek talentów zapewniający stały rozwój zawodowy,
skutecznie zatrzymywać w firmie najlepszych pracowników.
Kryteria ukończenia modułu
Aby zaliczyć moduł „Zarządzanie talentami” i otrzymać certyfikat, musisz spełnić dwa kryteria:
Przeczytać co najmniej 80% stron.
Uzyskać co najmniej 80% punktów w teście końcowym.
