Wprowadzenie
W działalności biznesowej cały czas stajemy przed koniecznością podejmowania decyzji, które wymagają oceny, czy zainwestowane przez nas środki finansowe przyniosą oczekiwany zwrot. Podstawowa zasada finansów mówi, że stopa zwrotu z zainwestowanego kapitału powinna przewyższać koszt finansowania. Konsekwentne stosowanie tej prostej zasady prowadzi do zwiększania wartości przedsiębiorstwa w długim okresie.
Menedżerowie oraz właściciele cały czas stają zatem przed dylematami, w jakiego typu projekty mają zaangażować środki finansowe oraz zasoby. Przy ocenie różnych alternatyw pojawia się szereg bardzo istotnych pytań. Przy jakim poziomie aktywności wyjdziemy na zero? Czyli przy jakim poziomie przychodów zostaną pokryte wszystkie koszty? Czy dany projekt wygeneruje dodatkową wartość przedsiębiorstwa? Jeżeli tak, to o ile zwiększy się ta wartość? Jaka jest rzeczywista stopa zwrotu z inwestycji? O ile przewyższa ona koszt finansowania zaangażowanego w realizację projektu? Jak szybko zwrócą nam się zainwestowane środki? Jakie są czynniki ryzyka, które mogą wpływać na osiągnięte wyniki?
Są to istotne pytania, które powinny paść w dyskusji prowadzącej do podjęcia decyzji.
Niestety, nie ma jednego narzędzia, które pozwoli na udzielenie odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania. W praktyce musimy skorzystać z kilku narzędzi, które oceniają projekt inwestycyjny z różnych perspektyw. Poza samym zastosowaniem narzędzi ważna jest interpretacja otrzymanych wyników i późniejsza dyskusja w ramach zespołu zaangażowanego w ocenę projektu. Taki zespół powinien obejmować ekspertów z różnych obszarów funkcyjnych. Każdy z nich powinien być odpowiedzialny za przygotowanie części założeń. Do późniejszej efektywnej dyskusji potrzebna jest znajomość narzędzi finansowych. Bez tej znajomości można popełnić istotne i kosztowne błędy decyzyjne. Stąd też znajomość tych narzędzi to nie tylko obowiązek finansistów, ale również nie‑finansistów, którzy powinni mieć wiedzę pozwalającą na aktywną dyskusję przy ocenie projektu.
W tym szkoleniu przedstawiamy, jak podejść do oceny projektu inwestycyjnego krok po kroku, stosując różne podejścia – od najprostszych i najbardziej intuicyjnych do najbardziej złożonych. Wyjaśnimy, na czym polega specyfika poszczególnych metod, jak z nich korzystać oraz jakie są ich zalety i wady. Pokazujemy, na co zwrócić szczególną uwagę i jakich błędów uniknąć.
Kursy ICAN Business Advisor oparte są na doświadczeniach ekspertów oraz praktyków biznesowych. Otrzymujecie nie tylko materiały merytoryczne, ale również praktyczne narzędzia i wskazówki gotowe do zastosowania w działalności biznesowej.
Zapraszam do udziału w szkoleniu.
Marcin Słomski, ACCA – ekspert w zakresie optymalizacji wartości przedsiębiorstw.
Posiada kilkunastoletnie doświadczenie w realizacji projektów ukierunkowanych na zwiększanie wartości firm. Jest nietypowym finansistą – więcej czasu poświęca na kontakty z osobami odpowiedzialnymi za marketing i sprzedaż niż z księgowymi. Jak sam mówi – „Wartość firm jest kreowana na styku marketing‑sprzedaż‑finanse, a księgowość jedynie odzwierciedla coś, co już się stało”.
Od 2017 pełni funkcję Partnera Zarządzającego w Private Venture Partners – search fund, który we współpracy z prywatnymi inwestorami (Business Angels) inwestuje w polskie spółki. W jednej z nich (Avenir Medical Poland Sp. z o.o.) pełni funkcję członka zarządu odpowiedzialnego za finanse oraz M&A.
Marcin Słomski ma bogate doświadczenie w zakresie realizacji projektów corporate finance oraz transakcji M&A. Uczestniczył w ponad 80 projektach obejmujących przejęcia, sprzedaż i fuzje spółek, pozyskanie finansowania (wprowadzenie spółki na giełdę, emisję obligacji, pozyskanie długu), restrukturyzację zadłużenia, transakcje typu joint venture. Projekty realizował dla polskich oraz zagranicznych przedsiębiorstw zarówno w roli doradcy (CET – Clairfield International), jak również w funkcji dyrektora finansowego oraz dyrektora controllingu.
Z ICAN Institute związany od 2014 roku. Prowadzi zajęcia i warsztaty skupiające się wokół tematyki związanej z finansami, zarządzaniem wartością spółek, strategią, zarządzaniem przychodami i pricingiem. Posiada międzynarodowe kwalifikacje ACCA, studiował na INSEAD (alumni CGM’16), IE Business School (programy Private Equity oraz Venture Capital), Northwestern Kellogg School of Management (Professional Certificate in Digital Marketing).
Każdy z pracowników i menedżerów musi stale się rozwijać, aby konsekwentnie budować markę osobistą i podnosić wartość rynkową swojej firmy. ICAN Business Advisor pomaga osiągnąć zawodowy i osobisty sukces dzięki systematycznemu rozwojowi praktycznych kompetencji, dostępowi do najnowszej, eksperckiej wiedzy, praktycznym narzędziom, a także dzięki prestiżowemu certyfikatowi ICAN Institute wydawanemu po ukończeniu modułu szkoleniowego, który wzbogaci Twoje CV.
Kompetencje
Moduł szkoleniowy „Ocena ekonomiczna projektów” pomoże Ci rozwinąć praktyczne kompetencje. Nauczysz się:
wskazywać metody i narzędzia wykorzystywane przy ocenie ekonomicznej projektów,
wyliczać stopę zwrotu z inwestycji (ROI) oraz na jej podstawie oceniać skalę rentowności projektu,
definiować i obliczać próg opłacalności (break‑even), wartość bieżącą netto (NPV), wewnętrzną stopę zwrotu (IRR) i okres zwrotu (payback period),
dokonywać oceny założeń i analizy wrażliwości,
poprawiać jakość danych i założeń.
Kryteria ukończenia modułu
Aby zaliczyć moduł „Ocena ekonomiczna projektów” i otrzymać certyfikat, musisz spełnić dwa kryteria:
Przeczytać co najmniej 80% stron.
Uzyskać co najmniej 80% punktów w teście końcowym.
